Aptaujas dati, atklāj, ka vairums cilvēku, t.i. 64 %, nemaz nezina, vai un kur šādi lietoto ierīču pieņemšanas punkti atrodas. Galvenie iemesli, kādēļ cilvēki savus vecos mobilos telefonus nenodot to pieņemšanas punktos, ir divi: informācijas trūkums par to, kur tos iespējams nodot, un doma, ka telefons kādreiz tomēr vēl var noderēt.

“Lai arī Latvijā ir vairāki simti šādu pieņemšanas punktu, acīmredzami cilvēkiem trūkst informācijas par tiem. Atklājot “MTTC Latvija” lietoto mobilo ierīču pieņemšanas punktu tīklu, mēs īstenosim informatīvo kampaņu, kā arī klientiem piedāvāsim naudas atlīdzību par atnesto lietoto mobilo ierīci. Tādā veidā gan veicinot cilvēku zināšanas par šādu iespēju, gan arī dodot papildu motivāciju nevajadzīgas mobilās ierīces mājās savākt un atnest tās mums,” norāda Meija.

Aplūkojot to respondentu daļu, kas tomēr elektroierīces kādreiz mēdz nodot to pieņemšanas punktos, secināms, ka visbiežāk tā ir lielā sadzīves tehnika, proti, 23 % no respondentiem kādreiz nodevuši veļasmašīnu, ledusskapi, televizoru vai kādu citu lielizmēra iekārtu.

Mobilo telefonu pieņemšanas punktos nodod retais – tikai 7 % no aptaujātajiem. Līdzīga situācija ir arī ar citām mazajām elektroierīcēm – fēniem, mikseriem u.tml. – tos mēdz nodot tikai 6 % aptaujāto.

Tas norāda, ka cilvēki, lielākoties, nodod tikai lielo elektrotehniku, lai mājoklī atbrīvotu vietu jauniegādātai ierīcei. Lēšot par tuvāko nākotni, Meija norāda: “Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumi, piemēram, datori, televizori, ledusskapji un mobilie tālruņi, ir viena no visstraujāk augošajām atkritumu plūsmām Eiropas Savienībā. Prognozes liecina, ka 2020. gadā tās būs jau 12 miljoni tonnas.

Tas nozīmē, ka tikpat strauji pieaugs arī otrreiz neizmantotie zelta, dzelzs un citi vērtīgi resursi, kas ir telefonos, tāpat arī kaitīgās vielas, kas, netiekot atbilstoši pārstrādātas, nonāk dabā un nodara kaitējumu ne tikai apkārtējai videi, bet arī cilvēkiem.”

Lai motivētu cilvēkus nodot savas vecās, nevajadzīgās mobilās ierīces, kas vairs netiek izmantotas saziņai, un veicinātu to atbildīgu, videi draudzīgu pārstrādi vai rekonstruēšanu otrreizējai lietošanai, mobilo telefonu servisa centrs “MTTC Latvija” uzsāk lietoto ierīču pieņemšanu savos servisa centros par to piedāvājot naudas atlīdzību, ko balstoties uz ierīces stāvokli, noteiks servisa speciālisti.

Nevajadzīgās mobilās ierīces ir iespējams nodot jebkurā “MTTC Latvija” pieņemšanas punktā gan Rīgā – Zemitāna ielā 2b vai tirdzniecības centros “Origo”, “Alfa”, “Riga Plaza”, gan arī Liepājā, tirdzniecības centrā “Ostmala”. Aptauja veikta interneta vidē 2017. gada rudenī, un tajā piedalījās 434 respondenti vecumā no 18 līdz 63 gadiem.