Es šo gardo zivi ēdu vismaz reizi nedēļā, jo man patīk tā garša. Bez tam, tas ir vairāku retu barības vielu, kas uzlabo smadzeņu darbību, avots.

Un vēl lasi ir viegli pagatavot un to pat var ēst jēlu, ja pērk labu zivi.

Tāpat kā ne katra gaļa, arī ne katra zivs ir laba. Laša garša, treknums, un uzturvērtība ir atkarīga  no tā, kā un kur zivs ir dzīvojusi.

Ieskatīsimies dziļāk laša pasaulē. Jūs uzzināsiet par visām vērtīgajām šīs zivs īpašībām. Pastāstīsim jums par to, kā izvēlēties labāko lasi, un kā to ideāli pagatavot.

Astaksantīns: dabīga pārtikas krāsviela.

Laša krāsa var daudz pastāstīt par viņu. Aplūkojiet šīs divas fotogrāfijas:

Lasis kreisās puses attēlā ir noķerts Aļaskā.

Lasis labās puses attēlā ir audzēts fermā.

Aļaskas lasim ir piesātināta,  veselīga krāsa. Tādam arī jāizskatās lasim.

Cilvēka izaudzētu lasi nevar ar savvaļas lasi nemaz salīdzināt. Bālā krāsa liecina par to, ka lasis ir novārdzis.

Krāsas atšķirība ir redzama pateicoties astaksantīnam. Tā ir spilgti sarkana molekula, kura ir ūdenszālēs, planktonā un krilā. Tā ir ļoti vērtīga viela.

Astaksantīns:

Ir spēcīgs antioksidants;

Uzlabo asinsriti;

Aizsargā mitohondrijus (šūnu sastāvdaļas, kuras atbild par metabolismu), nostiprinot šūnu membrānas un neielaižot kaitīgās skābekļa formas;

Pastiprina mitohondriālās enerģijas veidošanos.

Saskaņā ar pētījumiem, lietojot to kā piedevu, izturība palielinās vairāk nekā par 50%.

Savvaļas lasis uzņem daudz astaksantīna ar uzturu. Sevišķi Aļaskas lasis, kurš gandrīz vienmēr ēd ar astaksantīnu bagāto planktonu.

Lasis, kurš tiek audzēts fermās ēd barības granulas, kuru sastāvā nav dabīgais astaksantīns, tāpēc fermeri pievieno tā sintētisko versiju.

Sintētiskais astaksantīns, kā likums, tiek ražots no naftas produktiem, tādiem, kā ogles, un ķīmiski tas nav identisks dabīgajam astaksantīnam.

Citi zivju barības komponenti: zivju milti un zivju eļļa. Tie ir pakļauti piesārņojumam ar dioksīnu un dzīvsudrabu.

Pēdējos gados fermeri ir mēģinājuši mazināt smago metālu piesārņojumu, mainot zivju miltus/ taukus pret soju, kukurūzas olbaltumu un augu eļļu. Taču lasis neēd ne soju, ne kukurūzu, tāpēc laša gaļas kvalitāte strauji pasliktinājās (skat. augšējos attēlus), un fermeriem nācās ievadīt antibiotikas, lai zivis būtu veselas.

Ej uz nākamo lapu un lasi turpinājumu!