Īstās apkures sistēmas izvēle ir liela atbildība, jo kurināmais ietekmē apkārtējo vidi un veselību, kā arī nosaka mājsaimniecības izdevumus par siltumenerģiju. Viskaitīgākais no kurināmajiem ir ogles, jo kurināšanas laikā atmosfērā nonāk liels daudzums siltumnīcefektu izraisošās CO2 emisijas. Šogad ne mazāk svarīgs faktors, lemjot par īstā kurināmā izvēli, ir valdības piešķirtās kompensācijas. Tā kā granulu cenas ievērojami augušas, lemts piešķirt atbalstu granulu iegādei. Tikām malkai, kaut arī šī kurināmā cena teju dubultojusies, šāds atbalsts nav paredzēts.

 

Kurināšana ar malku ir ļoti darbietilpīgs process – malka jāpasūta, jāsaskalda, jāsakrāmē glītās grēdās, jāžāvē vismaz divus gadus un vēlreiz jāpārkrāmē šķūnītī. Tāpat arī ikdienā malku jāstiepj no šķūnīša uz māju, kā arī jāvelta daudz laika malkas iekuršanai. Ziemas laikā kurināšana ar malku prasa saimnieka laiku un klātbūtni. Pat vienas dienas laikā mājoklis var pamatīgi izsalt un trubas aukstuma dēļ pārsprāgt, ja netiek veikti kurināšanas darbi. Tikām granulas piedāvā daudz perspektīvāku alternatīvu – autonomu apkuri, kuru iespējams darbināt attālināti.

Vairāk par to, kādas ir granulu priekšrocības, pastāstīšu turpinājumā.

Granulas aizkuras pašas!

Kurināšana ar granulām ļauj ietaupīt ļoti daudz laika. Granulu katlu uzpildīt nepieciešams aptuveni reizi nedēļā, bet katls nodrošina automātisku granulu aizdegšanos. Pieslēdzot granulu katlam telpas termostatu, katls pats seko līdzi iekštelpu temperatūrai – noslīdot zem vēlamās temperatūras, katls uzsāk automātisku granulu padošanu un aizdegšanos. Tiklīdz vēlamā temperatūras atzīme sasniegta, granulu katls savu darbību pārtrauc līdz brīdim, kad nepieciešama atkārtota telpu uzsildīšana.

Ir granulu katli, kurus jāuzpilda pat tik reti kā reizi sezonā. To iespējams panākt, ārējo tvertni novietojot katla tuvumā, piemēram, blakus esošajā šķūnītī vai palīgtelpā. Tāpat granulu katliem ir uzstādīta automātiskā tīrīšanas funkcija, pateicoties kurai pašam katls jātīra vien dažas reizes gadā. Granulu katla apkope ir ļoti vienkārša un neprasa nopietnu saimnieka iesaisti.

Vēl viens granulu katla bonuss ir iespēja to kontrolēt attālināti. Piemēram, neilgi pirms izbraukšanas no darba, iespējams attālināti ieslēgt katlu, lai pārrodoties mājās, sagaidītu mājīgi piesilusi mājvieta. Tikām malkas katlu īpašniekiem darba dienas noslēgumā nākas pārrasties aukstā mājoklī, kuru paša spēkiem nepieciešams iekurināt – turklāt viss process nereti aizņem pat veselu stundu.

Kādas ir granulu priekšrocības?

Kopumā, vērtējot saimnieka ieguvumus, izmantojot apkurē granulas, iespējams izdalīt vismaz piecus.

Pirmkārt, kurināšana ar granulām ir daudz ērāka, komfortablāka un neprasa nopietnu saimnieka iesaisti. Granulu katliem ierasti ir automātiskā tīrīšanas funkcija, līdz ar to ikdienā šiem katliem nav nepieciešama īpaša apkope.

Otrkārt, kurinot ar granulām, tiek nodrošināta augsta siltuma efektivitāte. Granulu katls pats nodrošina aizkuršanos, un ar koksnes granulām iespējams nodrošināt nepārtrauktu sildīšanu pat 2-5 dienu garumā.

Treškārt, kurināšana ar granulām ir ekonomiskāka, salīdzinot ar fosilajiem kurināmajiem. Kā to pierādījusi šobrīdējā situācija, fosilā kurināmā cenām iespējams straujš un iepriekš neparedzēts kāpums. Tikām koksnes granulas ierasti tiek piegādātas no vietējiem ražotājiem. Līdz ar to šis tirgus ir daudz drošāks un prognozējamāks.

Ceturtkārt, kurināšana ar granulām ir ekoloģiska un videi draudzīga. Granulu ražošanā tiek izmantoti ekoloģiski materiāli. Atšķirībā no fosilajiem kurināmajiem granulas tiek ražotas no atjaunojamiem energoresursiem, līdz ar to granulu kurināšanas rezultātā gaisā nenonāk siltumnīcefektu izraisošās emisijas.

Visbeidzot, granulu katliem ir augsts lietderības koeficients – 90%. Tas ir ļoti būtisks faktors, lai granulu sadegšana būtu efektīva un ekonomiska.

Kas ir granulas?

Lai arī granulas mājsaimniecībām nodrošina tik daudz priekšrocību un būtiski atvieglo saimniekošanu gada aukstajos mēnešos, Latvijā arvien vispopulārākā ir apkure ar malku. Daudzi to turpina izvēlēties, jo malka ir vislētākais kurināmais. Tomēr, lai kurināšana ar malku patiesi atmaksātos, būtiski, lai tiktu izmantots apkures katls ar augstu lietderības koeficientu un malka būtu pietiekami izžāvēta – mitruma līmenim nevajadzētu pārsniegt 18% atzīmi.

Granulas tiek iegūtas, bez mizas kopā sapresējot koksnes atliekas. Granulās izmantotās koksnes atliekas tiek iegūtas kokapstrādes laikā. Tā kā presēšana notiek pie paaugstinātas temperatūras, rezultātā tiek aktivizēts lignīns, kas nodrošina daļiņu salīmēšanos un veicina granulu mehānisko noturību. Granulu ražošanā netiek izmantota ķīmiski apstrādāta, bet gan dabiskas izcelsmes koksne. Līdz ar to granulas ir videi draudzīgs kurināmais.

Cik maksā granulas?

Pārskatot granulu izplatītāju piedāvājumu sludinājumu portālā dalder.lv, iespējams secināt, ka tonnu granulu iespējams iegādāties sākot no 180 EUR. Tāpat iespējams izvēlēties Premium klases granulas, kuru cena ir pat 2 reizes augstāka – 320, 420 EUR. Starp luksusa klases granulu piegādātājiem Latvijā iespējams minēt granulu ražotājus un izplatītājus Elitwood. Parasti granulu cenas tiek noteiktas gan par produktu, gan par granulu piegādi.

Pirkt granulas = zaļi!

Granulas ir tīrs un videi draudzīgs kurināmais. Ne vien granulu degšanas rezultātā atsmofērā nenonāk kaitīgās CO2 emisijas, bet pēc dedzināšanas netiek radīts arī sēra dioksīds un fosfora pentoksīds. Līdz ar to kurināšana ar granulām ir veselībai un videi labvēlīga. Granulas nenoliedzami piedāvā daudz vairāk ieguvumu un ērtību kā kurināšana ar malku.