Pat visdisciplinētākie no mums laiku pa laikam attopas gultā ar telefonu rokā, vai vēl biežāk, blakus spilvenam. Mazums kas, ja nu pēkšņi kāds svarīgs ziņojums vai zvans…

Diemžēl jau ne pirmo gadu daudzi pētnieki vienbalsīgi apgalvo, ka viedtālruņu lietošana pirms miega nelabvēlīgi ietekmē miegu un organisma veselību kopumā.

Kā izrādījās, visas šīs modernās ierīces izstaro īpaša tipa gaismu, kas spēj izjaukt bioloģiskos ritmus. Zilās spektra daļas mākslīgā apgaismojuma iedarbība nakts laikā nomāc miega hormona – melatonīna, kas atbild par cirkādajiem ritmiem, izstrādāšanu.

“Smadzenes izstrādā melatonīnu naktī, tumsā. Tieši šis hormons signalizē ķermenim, ka iestājusies nakts. Melatonīns raida signālu par to, ka laiks iet gulēt, un gatavo ķermeni pārejai no dienas režīma uz nakts režīmu,” saka doktore Mariana Figueiro.

Zilā gaisma melatonīna izstrādi nomāc, pārliecinot smadzenes, ka vēl nav nekāda nakts, ka ir diena. “Melatonīna izstrādes traucējumi notiek gaišo un tumšo tēlu neregulāras iedarbības vai gaismas iedarbības visnepiemērotākajā momenta dēļ, tas var novest pie cirkādā ritma traucējumiem. Tā dēļ ir slikts miegs un sliktas darba spējas,” skaidro Figueiro.

Ja tik ļaunprātīga viedierīču lietošana notiek vairāku gadu garumā, sekas var būt vēl ļaunākas: rodas predisponētība uz diabētu, nez no kurienes parādās liekais svars, sirds- asinsvadu slimības un pat vēzis.

“Es nesaku, ka gaisma, ko izstaro mūsdienu gadžetu ekrāni, izraisa vēzi. Tas būtu pārāk stipri teikts. Bet ticiet, mums visiem vajag labāk izgulēties un retāk traucēt cirkādos ritmus,” saka doktore Mariana Figueiro.

Un kamēr cilvēcei nav iespējas pārtraukt zilās gaismas ietekmi uz melatonīna izstrādi, pastāstīsim par vienkāršiem profilakses pasākumiem, kuri palīdzēs mazināt viedierīču lietošanas nakts laikā negatīvās sekas.

1. Nav jāpārtrauc gadžetu lietošana diennakts tumšajā laikā, vienkārši nelietojiet tos divas stundas pirms gulēt iešanas. Melatonīna izstrāde sākas tieši divas stundas pirms ierastā gulēt iešanas laika. Ar tāda vienkārša trika palīdzību tu dosi organismam pietiekami daudz laika, lai tas no nomoda režīma pārkārtotos uz miega režīmu.

2. Ja nu ļoti gribas pārbaudīt e-pastu, guļot gultā, izmanto ierīci ar mazu ekrānu – telefonu, nevis planšetdatoru vai laptopu.

“Būtisks ir gaismas daudzums, īpaši zilās gaismas, kas sasniedz tīkleni. Ierīce, kura izstaro vairāk zilās gaismas, spēcīgāk ietekmēs melatonīna izstrādi,” apgalvo doktore Figueiro.

3. Mēģini samazināt ekrāna spilgtumu. Jo spilgtāks ir tava gadžeta displejs, jo spēcīgāk tas ietekmē melatonīna izstrādi. Samazinot displeja spilgtumu, atrodoties gultā, tu ievērojami samazināsi zilās gaismas daudzumu, kas krīt uz acīm. Starp citu, mūsdienu ierīcēs ir ierīkots vakara vai lasīšanas režīms. Neaizmirsti to ieslēgt!

4. Diemžēl tālruņi nav vienīgās ierīces, kuras izstaro zilo gaismu. Jebkuru gaismekļu lampiņas iedarbojas tāpat. It kā jau parastu grāmatu lasi, lapas saudzīgi šķirstot, tomēr postošais starojums sasniedz tavas acis. Mēģini lietot siltāku toņu lampas nakts laikā.

5. Vari mēģināt lietot brilles ar speciālām aizsarglēcām. Oftalmoloģiskās kompānijas ražo speciālas lēcas, kuras bloķē zilo gaismu, un tā nenonāk uz tīklenes.

6. Pēdējais ieteikums var šķist absurds, tomēr tev ir vērts biežāk doties pastaigā dienas laikā, lai atrastos dabiskās zilās gaismas staros. Zilā gaisma pati par sevi nav slikta, jo tā ir nepieciešama normālai mūsu bioloģisko pulksteņu funkcionēšanai.

Zilā gaisma brīdina mūs, ka ir iestājusies diena un ir laiks laiku pavadīt produktīvi. Vārdu sakot, jo vairāk zilās gaismas tu uzņemsi dienā, jo efektīvāk tu tiksi galā ar tās kaitīgo ietekmi naktī.

Ja vēlies būt mundrs un vesels, saglabāt redzi un novērst dažādas nopietnas slimības, samazini līdz minimumam gadžetu lietošanu pirms miega un sāc, galu galā, normāli izgulēties. Kvalitatīvs miegs ir labas veselības un ilgmūžības ķīla. Esi vesels!