Piena kokteili padomju laikā pārdeva daudzos veikalos un kafetērijās, to bija iecienījuši gan bērni, gan pieaugušie. Un vai atceraties tās lielās metāla glāzes, kurās to gatavoja, kurās pardevēja leja iekšā pienu, saldējumu un sīrupu?
Tolaik kokteilis bija neiedomājami garšīgs, salds un biezs, kā krējums. Tagad tādu vairs neviens negatavo. Kokteili jauca lielā rēcošā mikserī. Pāris minūtes un kārums bija gatavs. Var nogaršot garšīgo kokteili. Cik viss vienkārši, kad zini!
Piena kokteilis
Bet diemžēl beigušies ir mūsu mīļotie piena kokteiļi. Jo tas, ko šodien piedāvā kā piena kokteili, ir vienkārši salds piens ar putiņām. Un tad man prātā ienāca ideja – kāpēc gan man nepamēģināt seno kārumu pagatavot pašai? Bet nekas nesanāca, arī man sanāca tikai salds piens ar putiņām.
Un tā nu reiz gadījās man pabūt Pēterburgā, kur es ieraudzīju veco padomju mikseri, kurā pārdevēja gatavoja īstu piena kokteili, kas bija biezs kā krējums. Pārdevēja atklāja galveno viltību – izrādās piens kokteilim jāņem nevis no ledusskapja, bet no saldētavas.
Ja piens būs no ledusskapja, nekas nesanāks. Bet saldētavā pienu viegli sasaldēt par daudz, tāpēc kokteilī nonāk ledus gabaliņi. Cik viss vienkārši, izrādās!
1. Pienu labāk ņemt ar tauku saturu ne lielāku par 3,2 %, bet labāk 2,5%;
2. Sīrupu izmantojiet apelsīnu. Labāk veikala, ja nav pieejams, tad pašgatavotu. Var, protams, izmantot arī citu, bet tolaik izmantoja tieši apelsīnu.
3. Saldējumu vislabāk izmantot piena vai krējuma, bet vislabāk plombīru, bet nekādā gadījumā nedrīkst piena kokteilim izmantot augļu vai šokolādes saldējumu.
4. Stingri ievērot produktu daudzumu receptē.
Standarta piena kokteilis, recepte:
Sastāvs (4 personām):
Piens 0,4 litri
Apelsīnu sīrups 4 ēdamkarotes
Piena vai krējuma saldējums 100 g
Pagatavošana:
Visas sastāvdaļas ielikt blenderī un kult aptuveni 1 minūti maksimālā ātrumā. Tad saliet glāzēs un baudīt piena kokteili, atceroties bērnību.
Šeit ir 13 komentāri
Nu gan tekstiņi – neviens vairs negatavo padomju gardos kokteiļus u.tml.. Tos tagad par smūtijiem sauc , gatavo katrs , kam nav slinkums. Ak , mēs nabaga padomju nabadziņi . cik mums tagad grūti. Paldies par recepti, to saku nopietni !
Komentēt laikam nav ļauts.
Padomju laikā apelsīna sīrupa vispār nebija. Un pienu nelēja klāt.
Toties kokteili taisīja tā – Pēc pārdevējas ieskatiem sajauca plombīra saldējumu ar ābolu sulu, sakūla . Otrs populārais- ar plūmju sulu, citu variantu pārdošanā nebija.
Tieši tā. Nejauca klāt nekādu pienu un sīrupu. Lielākoties bija ar plūmju sulu, tad jā – ābolu, pa retam palaimējās ar persiku (aprikožu?) sulu dabūt, kura trīslitrenē.
Attiecība 1/3 – plombīrs/sula. Un nebija nemaz TIK biezs, varēja izsūkt caur to laiku smalkajiem salmiņiem. Biezu caur tiem neizdabūt.
Bija apelsīnu sīrups stikla 0.5 pudelēs.Bija arī piena kokteilis.
tieši tā es arī atceros..ar plūmju vai ābolu sulu parasti jauca
…pilnīgi piekrītu! nebija nekādu apelsīna sīrupu, un bij tikai pliks plombīrs+sula=ābolu vai plūmju! Viss! ..visa lieta ir pamatā saldējuma kvalitātē, jo padomijā netaisīja saldējumus no augu eļlām (taukiem), bet piena un krējuma! 😀 …arī kūlējs drusku no svara- ja atceras kāds- galā putotājiem bija nevis putojamās slotiņas, bet tādi kā ‘”šķīvojtāji”, kas saldējumu nevis uzputoja, bet vnk “sagrieza”-tapēc bij biezāks. saldējums no saldētavas, sula no plaukta bij ;))
Bija gan sīrups gan šāds kokteilis.
Es arī pēc pieredzes saku: tolaik kokteili gatavoja vienkārši – saldējums + sula, sablendēja un gatavs! Visbiežāk arī bija kokteiļi ar ābolu vai plūmju sulu. Gardi.
neatceros,ka padomju laikā bija apelsīnu kokteilis.
Kino Rīga kafejnīcā (pagrabiņā) bija Plūmju vai persiku kokteilis. Sastāvs bija uzrakstīts pie cenas. Vairs jau neatceros, precīzi, un kurš bija vairāk, bet attiecība bija kaut kādi 50 /70 vai 60 /70 grami. Un kā sula tika izmantota biezsula. Savukārt pa virsu tika uzbērta rīvēta šokolāde. Bija ļoti garšīgi!
Kino Rīga kafejnīcā (pagrabiņā) bija Plūmju vai persiku kokteilis. Sastāvs bija uzrakstīts pie cenas. Vairs jau neatceros, precīzi, un kurš bija vairāk, bet attiecība bija kaut kādi 50 /70 vai 60 /70 grami. Un kā sula tika izmantota biezsula. Savukārt pa virsu tika uzbērta rīvēta šokolāde. Bija ļoti garšīgi!
Savukārt kaut kādis forumos lasīju diskusiju, ka to laiku labajam kokteilim par iemeslu ir mikseris, jo tā lāpstiņas griezās ae ātrumu 12 000 apgriezieni minūtē.
Varbūt tie apelsīnu sīrupa dzērēji tādi jaunāki gados padevušies, vēlākos padomju laikos jau pa retam arī ko citu piedāvāja. Bet mana bērnības garša pilnīgi noteikti ir saldējums+plūmju sula. Tagad tādu nevar pagatavot tāpēc, ka ne saldējums, ne plūmju biezsula vairs netiek gatavoti no “tīriem” produktiem bez visādiem EEEEE un BĒĒĒ. Un es nebūt neskumstu pēc padomju laikiem, tas vienkārši ir fakts. Tik dumju un nereālu faktu pilnu rakstu sen nebiju lasījusi.
Izsaki savu viedokli!