Cepeškrāsnī cepti kartupeļi
Diabētiķi turieties! Cepeškrāsnī cepti kartupeļi rada vislielāko kaitīgumu jūsu trauslajai veselībai. Šī ēdiena glikēmiskais indekss ir 95. Tas ir augstāks nekā cukuram un medum kopā ņemtiem. Tādā veidā pagatavoti kartupeļi cukura līmeni palielina līdz maksimumam. Tāds cukura daudzums iedarbina tauku uzkrāšanas procesu audos – tā organisms regulē glikozes daudzumu.
Kartupeļiem ir zema kaloritāte. Krietni saēdies cepeškrāsnī ceptus kartupeļus un sajuties labi paēdis, cilvēks jau pēc stundas atkal sajūtas badā, tāpēc ēd atkal. Tādējādi krietni palielinās ķermeņa svars.
Cepti kartupeļi
Roberts Kijosaki, pasaulslavenais biznesmenis, bestsellera „Bagātais tētis, nabagais tētis”, reiz teicis: „Frī kartupeļi nogalina daudz vairāk cilvēku, nekā ieroči un haizivis, tomēr neviens no frī kartupeļiem nebaidās.” Un viņš trāpīja desmitniekā, jo cepti kartupeļi ir visnežēlīgākais veids sagraut cilvēka organismu.
Cepšanas procesā kartupeļa sastāvs mainās: no tā iztvaiko ūdens, to aizvieto tauki. No tā kaloritāte, salīdzinājumā ar sākotnējo, palielinās pat virs 400 kkal. Momentāli uzņemti, visi šie tauki nonāk zem ādas.
Transtauki, kas izveidojas taukiem karsējoties, rada risku izveidoties vēzim. Tie kaitē sirdij, asinsvadiem, kuņģim, zarnām, aknām, pasliktina sieviešu un vīriešu dzimumfunkciju. Tā ir viena no bīstamākajām vielām pārtikā, tā tiek uzskatīta par slepkavu.
Zaļi kartupeļi
Kartupeļi pieder pie nakteņu dzimtas, tāpat kā tomāti, baklažāni, pipari un tabaka. Vēsturiskie avoti vēsta, ka jau senie romieši izmantoja nakteņus gatavojot indi saviem ienaidniekiem.
Zaļi kartupeļi ir nežēlīga inde. Kartupeļu bumbuļi, kas pastāvējuši saulē, kļūst zaļi, tajos uzkrājas spēcīga inde – solanīns. Īpaši daudz tās ir saasnojušos kartupeļos, tāpec tādus ēst nevajag. Bet, ja nu tā ir gadījies, ka no tādu kartupeļu ēšanas nevar izvairīties, asnus vajag izgriezt un vēlams iespējami dziļi.
Lielās devās solanīns grauj eritrocītus asinīs un nomāc nervu sistēmu. Lai rastos saindēšanās, pietiek apēst 20 mg solanīna, kas atrodas kartupeļos, īpaši saasnojušos. Solanīns organismā rada atūdeņošanos, krampjus, drudzi. Novājinātam organismam tas var būt pat nāvējoši. Nekāda termiskā apstrāde nevar šo toksīnu padarīt nekaitīgu.
Kartupeļu aizstāvībai tomēr ir vērts pateikt, ka to repurtāciju bojā cilvēki, kuri nepareizi tos lieto. Kartupeļu īpašības kļūst par problēmu tiem, kas tos lieto lielos daudzumos. No otras puses, īri, baltkrievi, ukraiņi simtiem gadu dzīvo lietojot pārtikā cieti saturošus dārzeņus un saglabā visai labu veselību.
Ir starpība starp cilvēkiem, kuriem kartupeļi ir galvenais pārtikas produkts un tiem, kas paretam ar tiem papildina savu ēdienkarti. Mēs ēdam daudz vairāk un kustamies daudz mazāk, nekā mūsu senči. Tāpēc mums daudz mazāk ir nepieciešami cieti saturošie produkti.
Nebūs nekas slikts, ja panašķosimies ar ceptiem vai vārītiem kartupeļiem reizi nedēļā. Vienkārši jāatceras, ka kartupeļu cepšana krietni atšķiras no citiem to pagatavošanas veidiem. Par ceptu kartupeļu kaitīgumu jau klīst leģendas. Ja vēlaties ko cieti saturošu, iekļaujiet savā ēdienkartē kabačus, pākšaugus, pilngraudu produktus. Tā būs vairāk labuma un enerģijas, nekā no kartupeļu ēdieniem vien.
Šeit ir 2 komentāri
nez kā mūsu vecvecāki nodzīvoja tik ilgi, varbūt nevajag ēst friškas fastfoodos kur ēļļu nemaina bet pielej kad trūkst
Kartupeļu biezenis strauji ceļ glikozes līmeni,bet ne tik strauji kā kūkas un baltmaize. Tievētājiem mazāk maizes un kartupeļu. Kam maz naudas – maize un kartupeļi ir glābiņš no bada.
Izsaki savu viedokli!