Unikāls atklājums – tā vēsturnieks un muzeja “Ebreji Latvijā” direktors Iļja Ļenskis raksturo Rīgā Maskavas forštates rajonā uzieto slēpni, kurā glabājās holokaustā cietušas ebreju dzimtas grāmatas, vēstules un relikvijas. Apjoma ziņā tik liela mantu slēptuve atrasta pirmo reizi, vēsta portāls nra.lv.

Priekšmeti glabātuvē atradušies vairāk nekā 70 gadu, tā sestdien vēstīja LNT ziņas. Turgeņeva ielā 17 esošais nams atrodas tā dēvētajā “Maskačkā”.

Ēka ir biedrības “Free Riga” aizgādībā. Agrāk pamestajā mājas otrajā stāvā izveidota “Free Riga” rezidence “T17” – projekta mērķis ir aktivizēt radošo un kultūras dzīvi apkaimē.

“Mēs nodarbojamies ar tukšu, pamestu vietu atdzīvināšanu – kur valda tukšums, tur mēs pulcējam radošus cilvēkus, lai darītu kaut ko interesantu,” stāsta “T17” rezidents Māris Rubenis.

Pirms Otrā Pasaules kara šeit bijusi ebreju tekstilrūpniecības iekārtu tirgotāju ģimenes – Ritovu – dzimtas māja.

Ritovi ēkas jaunajiem iemītniekiem bija atstājuši pārsteigumu – slēpni ar ģimenes relikvijām. To, ka virs nama kāpņutelpas atrodas apslēpta telpa, 2016. gadā sapratis “T17” rezidents, inženieris Krišjānis Zariņš.

“Es skatījos uz mājas ārpusi un uz plāniem un domāju – tajā “klucī” nekas nav! Tad es paņēmu trepes vienu dienu, paspīdināju [gaismu] ar telefonu, un ieraudzīju, ka spīd svečturis,” stāsta Zariņš.

Atklājās, ka šeit vairāk nekā 70 gadu bija glabājušās gan reliģiskās, gan laicīgās grāmatas, kā arī Ritovu dzimtas fotogrāfijas, vēstules, jūdaismam raksturīgi atribūti un dažādi citi priekšmeti, kuru kopējais skaits mērāms simtos. “Tas viss bija, maigi sakot, žurku mēslos aprakts,” atceras “T17” rezidents Zariņš.