Japānis Josimori Osumi jau sen virza uz priekšu zinātni. Doktora grādu viņš ieguva jau 1974. gadā. Dažus gadus nostrādājis ASV, Osumi atgriezās dzimtenē, kur 1984. gadā uzņēmās atsevišķās pētniecības grupas vadību.

2016. gadā Josinori gaidīja ļoti patīkams pārsteigums: Zviedrijas Zinātņu akadēmija uzskatīja, ka viņš ir cienīgs saņemt Nobela prēmiju.

Osumi bija šokēts, parasti šo balvu saņem vesels kolektīvs. Taču 2016. gadā prēmija medicīnas un fizioloģijas jomā tika pasniegta tieši Josinori Osumi. Šo prēmiju viņš saņēma par  organisma šūnu pašattīrīšanās autofāgijas mehānismu atklāšanu.

Atklājuma būtība

Autofāgija (no grieķu valodas -pašapēšana) ir cilvēka organisma spēja efektīvi utilizēt sevis paša liekos un kaitīgos fragmentus. Autofāgija palīdz organismam atbrīvoties no inficētajām šūnām un vīrusiem, tāpat arī „nosūta pārstrādei” bojātos olbaltumus.

Bet tas, starp citu, tieši ietekmē novecošanos. Zinātnieki pierādīja: ja šo procesu stimulē, cilvēku var pasargāt no Hentingtona un Parkinsona slimībām un pat no demences!

Kolēģu vārdi

Autofāgija organisma šūnās ir atkarīga no dietas un miega režīma. Dāvids Rubinšteins, Kembridžas profesors, kurš nodarbojas ar molekulārās neiroenerģētikas jautājumiem, uzskata, ka labākais šī procesa „ palaišanas” veids ir periodiska badošanās.

„Ja jūs pastāvīgi ēdat kaut kādus draņķus un dzīvojat neveselīgi, iespējas likt autofāgijai strādāt,  jums nebūs” – atzīmē ietekmīgais brits.

Atzīmēsim, ka Josinori Osumi atklājuma gaismā gavēnis var kļūt par ļoti noderīgu tradīciju. Iespējams, ka garīgo attīrīšanos, pateicoties gavēnim, var sasniegt ne katrs, bet fizisko attīrīšanos ar ēšanas ierobežojumu palīdzību izdosies daudziem. Saprotams, ka te svarīgi neiekrist galējībās un nenodarīt pāri savam organismam!

Japāņu zinātnieks ir veicis daudzus eksperimentus, pasaulei atklājot autofāgijas procesu. Tagad pasaulslaveni speciālisti labāk saprot, ka cilveka organisms adaptējas badam vai atrod atbildi uz šādas vai tādas infekcijas uzbrukumu.

Pētījumi turpinās, taču nav izslēgts, ka tieši pateicoties Jošinori Osumi tiks atrasts veids, kā apturēt novecošanos pilnībā. Kā redzi, savus 950.000$ biologs nav saņēmis velti!

Saprotams, ka japāņa atklājums vēl nav iemesls tūdaļ pat sākt badošanos, lai  brīnumainā kārtā izveseļotos, bet ievērot mērenību ēšanā un  periodiski iekartot sev atslodzes dienas, nebūtu slikti.