Latvijas atzītākais dabas laika zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā tīmekļa blogā stāsta par aprīlī gaidāmo laiku. Ticējums par aprīli saka, ja lietains aprīlis, tad sauss maijs un slapjam aprīlim seko sauss jūnijs. Ja aprīlī pērkons, būs silta vasara un bagāta riekstu raža.

Ja aprīlī daudz ūdeņu, tad Miķeļos (29. septembris) daudz alus (bagāta miežu raža) un laba sēņu vasara. Aprīlis vējains – nākošie Ziemassvētki sniegaini. Ja aprīlī snieg – auglīgs gads. Jāatceras, ka auksts marts paredz siltu maiju, bet silts marts vēsu aprīli.

Ziemeļvēji, kuri izpaliek februārī, var atgriezties aprīlī. Šie un citi ticējumi tikai apstiprina Sulu mēneša un kopumā pavasara mainīgo dabu. Šogad gājputni sāka atgriezties februārī un martā turpinās vienmērīga, nesteidzīga migrācija.

Marta beigās ar nelielu siltuma vilnīti varētu notikt arī straujāka mūsu gāju putnu atgriešanās, bet rādās, ka īpaši nesteigsies. Tas norāda, ka vēl gaidāmi nepatīkami laika apstākļi. Arī cīruļi iedziedāja jaunā mēnesī un tā ir zīme, ka pavasaris būs garš, mēreni silts un lielākoties sauss. Atbilstoši ziemas mēnešu un pirmā pavasara mēneša marta nozīmīgajām dienām, aprīlis temperatūru ziņā rādās būt tuvu Sulu mēneša vidējiem rādītājiem, bet ar noslieci uz siltāku.

Nokrišņu sadalījums nevienmērīgs, bet kopumā mazāks par normu. Aprīļa pirmajā pusē, pārsvarā līdz Māllēpītes dienai 10. aprīlī, neliels lietus un temperatūra dienās no plus 2 līdz plus 10 grādiem.

Šajā laikā naktīs daudzviet iespējams nakts sals līdz mīnus 5 grādiem. Laikā ap 10. un 12. aprīli kļūs siltāks un temperatūra dienā var paaugstinātie līdz plus 13 grādiem. Mēneša vidū nokrišņi īslaicīgi, mākoņi mīsies ar sauli, vairāk vējainu dienu, bet kļūs siltāks. Lieldienu nedēļā, no Pūpolnīcas (14. aprīlis) līdz Pirmajām Lieldienām (21. aprīlis) nokrišņu salīdzinoši maz, vairāk saulainu dienu un temperatūra dažviet var sasniegt plus 20 grādus.

Aprīļa otrajā pusē laikā līdz Markus dienai (25. aprīlis) saulainās dienās gaiss var iesilt līdz plus 22 grādiem. Vēlāk, aprīļa beigās, līdz ar mēness fāzu maiņu var kļūt vēsāks, iespējami arī pavasara pērkona negaisi un dažviet naktīs pavasara salnas, kas turpināsies arī maija sākumā.

Aprīlis ir pavasara atmodas laiks. Tas ir ne tikai gājputnu atgriešanās, bet arī kustoņu un augu pamošanās laiks. Šopavasar jau marta beigās līdz ar pirmajiem vizbuļiem un māllēpēm modušās arī ērces.

Pirmo jau saķēru… Cerams, ka pārsvarā sausais un siltais aprīlis nemodinās cilvēku slimīgo tieksmi dedzināt sauso zāli un nesaslimt ar mazā kukaiņa ērces izraisīto slimību. Ticējums saka: Kad iet mežā un ja grib, lai ērces neiekostos, tad vajagot mazo eglīšu galotnītes sakost zobos. Protams, tikai zobus vajag sakost tā, lai nenokostu eglīšu galotnītes…