Nomērīt arteriālo asinsspiedienu šodien daudzi no mums var mājās bez mediķu palīdzības, atliek tikai iegādāties tonometru. Ši ierīce tiek uzskatīta par precīzu, taču dažas vienkāršas darbības var novest pie tā, ka mērījums būs nepareizs.

Sistemātiska mērījumu veikšana un to vērošana ļaus pareizāk novērtēt jūs veselības stāvokli un izvēlēties pareizo ārstēšanas taktiku. Īpaši svarīgi tas ir hipertoņiķiem. Tas ļaus kontrolēt slimību un savlaicīgi meklēt palīdzību hipertoniskās krīzes gadījumā.

Vai esat pārliecināti, ka zināt, kā pareizi jāmēra spiediens? It kā nekā sarežģīta. Tomēr atcerieties, ka pirms spiediena mērīšanas ir jāsagatavojas, citādi rezultāti var būt nepareizi. Rezultātā ārstējoties jūs orientēsieties pēc neoareiziem tonometra rādījumiem.

Kā pereizi mērīt spiedienu

* 5 minūtes miera pirms spiediena mērīšanas – obligāts noteikums!

* Pusstundu pirms procedūras nesmēķēt, nedzert ne kafiju, ne tēju, ne kolu (nedzert dzērienus, kuru sastāvā ir kofeīns).

* Sēdiet, atbalstoties pret krēsla atzveltni (tas ir svarīgi)!

* Roka atbrīvota guļ uz galda.

* Spiediena mērīšanas laikā nerunājiet.

* Manžetei jābūt aptītai ap priekšplecu ar piepūšamā maisiņa centru tieši virs pleca artērijas, bet apakšējai manžetes malai jābūt 2-3 cm virs elkoņa locītavas.

* Sekojiet, lai piepūšamais maisiņš atrastos sirds līmenī.

* Kāju pēdām brīvi jābalstās pret grīdu. Procedūras laikā kājas nesakrustojiem.

* Urīnpūslis pirms procedūras jāiztukšo.

* Apģērbs nedrīkst nospiest plecus. Ja manžeti liksiet pa virsu drēbēm, rādījums būs nepareizs.

* Nepārmēriet spiedienu vairākas reizes no vietas. Ja tomēr mērīšana jāatkārto, tad dariet to 7-10 minūtes pēc iepriekšējā mērījuma un noteikti otrai rokai. Ja starpība ir 10-15 vienības – satraukumam nav pamata. Tas ir normāli.

Rezultāti būs nepareizi:

– Pēc kafijas dzeršanas-  par 11 vienībām.

– Pēc alkohola lietošanas  –  par 8 vienībām.

– Pēc smēķēšanas    –  par 6 vienībām.

– Ja nebūs iztukšots urīnpūslis –   par 15 vienībām.

– Ja nebūs atbalsta mugurai  sistoliskais par 6-10 mm dzīvsudraba stabiņa.

– Ja nebūs atbalsta rokai-  par 7/11 mm. dzīvs. st.

Paaugstināts asinsspiediens stresa gadījumā ir likumsakarīgs, tomēr tādu paaugstinājumu labāk ārstēt ar nomierinošiem līdzekļiem un procedūrām!