Bieži vien, ja cilvēks aizrijies, apkārtējie cenšas nelaimīgajam pasist pa muguru. Patiesībā tas ir ļoti bīstami! Elementāras nezināšanas dēļ uzstājīgais „glābējs” tikai padzīs tālāk pa elpvadiem iestrēgušo svešķermeni, bet ne palīdzēs.
Pirmais, kas ir jāsaprot: elpo cilvēks vai nē. Ja cilvēks elpo un arī klepo, reizēm pietiek ar klepošanu, lai neliela izmēra svešķermenis pats iznāktu laukā. Ja 30 sekunžu laikā asfiksijas pazīmes tikai pieaug, ir jāizsauc ātrā palīdzība un nekavējoties jāpielieto Heimliha metode.
Ja cietušais ir pie samaņas, nostājies aiz viņa muguras un apņem viņa torsu ar abām rokām. Vienu roku savelc dūrē un to novieto cietušā epigastrālajā apvidū (zem krūškurvja, bet virs nabas). Otras rokas plaukstu pārliec pāri dūrei. Ar ātru kustību iespied dūri cietušā vēderā, strauji saliecot rokas elkoņos.
Cietušā krūškurvi saspiest nevajag. Ja nepieciešams, šo paņēmienu atkārto vairākas reizes, līdz elpceļi atbrīvojas. Ja svešķermenis atbrīvos traheju, cilvēka elpošana atjaunosies, sejas ādas krāsa normalizēsies.
Ja aizrijusies sieviete grūtniecības beigu periodā, spiest ar dūri vēderu nevajag, tad jāspiež uz krūškurvja vidusdaļu.
Ja cilvēks ir bez samaņas vai arī viņam nevar piekļūt no aizmugures, jārīkojas sekojoši. Noguldi cietušo uz muguras, apsēdies, apsēdies uz viņa gurniem ar seju pret viņa galvu.
Cietušā galva nedrīkst būt pagriezta uz sāniem! Novieto plaukstas pamatni uz cietušā epigastrālo apvidu, otru roku pārliec pāri pirmajai. Izmanto sava ķermeņa svaru, enerģiski spied uz cietušā vēderu virzienā uz augšu, uz diafragmu.
Atkārto tādu grūdienu vairākas reizes, līdz svešķermenis atbrīvo elpceļus. Šo paņēmienu var iemācīt pat bērnam! Un vajadzīgā brīdī viņš spēs palīdzēt pat saviem vecākiem, ja neviena cita pieaugušā nebūs klāt.
Ja tomēr rodas vēlme cietušajam pasist pa muguru, tad dari to pareizi! Ja cietušais ir pie samaņas, viņa korpuss jānoliec paralēli grīdai vai arī jāliek viņam pievilkt ceļus pie vēdera (ja cietušais nav liela auguma). Tad plaukstas pamatni novieto uz muguras lāpstiņu apvidū. Veic dažus sitienus pa šo apvidu galvas virzienā. Tas palīdzēs izdabūt svešķermeni no elpvadiem.
Ja visi pūliņi bijuši veltīgi un cilvēks neatgūstas, nekavējoši jāuzsāk sirds-plaušu reanimācija. Pirmajā brīdī pēc samaņas zaudēšanas uz cietušā galvas jāuzliek kaut kas auksts. Tā var būt pudele ar aukstu ūdeni, ledus vai saldētu dārzeņu maisiņš. Tas palīdzēs paildzināt galvas smadzeņu garozas darbību.
Heimliha metodi var pielietot arī attiecībā uz sevi. Ja nelaime notikusi, kad neviena nav klāt, ir jāuzliek rokas epigastrālajam apvidum tā, it kā palīdzību sniegtu kāds cits.
Veic ātras un ritmiskas kustības ar dūri pa vēderu virzienā uz augšu. Ja nepieciešams, paņēmienu atkārto vairākas reizes. Palīdzības sniegšanai sev visi līdzekļi ir labi: ar minēto vēdera vietu var spiest uz horizontāli stāvošu priekšmetu (galda malu, krēsla atzveltni) un veikt dažus spēcīgus grūdienus virzienā uz augšu.
Noskaties video ar pamācību:
Bet par to, ko darīt, ja aizrijies bērns, mēs jau stāstījām, bet ļoti iesakām izstudēt teikto uzmanīgi vēl reizi!
Drošības un etiķetes noteikumi, ko mums mācījuši vecāki, ir labākā profilakse pret aizrīšanos. Nerunāt ar pilnu muti, nesmieties ēšanas laikā, kārtīgi sakošļāt barību un zināt pirmās palīdzības sniegšanas metodes – tas arī viss.
Ceram, ka tu apgūsi šos paņēmienus un iemācīsi tos arī draugiem!
Šeit ir 1 komentārs
ja esi viens,tad cik vien var jāstiepj abas rokas uz augšu.
Izsaki savu viedokli!