Balti, kraukšķīgi, aromātiski, mēreni sāļu ar patīkamu skābumiņu, ēd vienkārši tāpat, vāri zupā vai sautē, kaut pīrāgos cep! Tā dziedam odu skābētajiem kāpostiem.

Taču reizēm arī kulinārijas frontes pieredzējušie cīnītāji cieš fiasko: skābētie kāposti viņiem nesanāk tādi, kā iepriekš stāstījām. Izmantojiet mūsu recepti un ieteikumus, lai skābēto kāpostu stratēģiskie krājumi līdz pat pavasarim priecētu ar savu garšu un kraukšķīgumu!

1. Ar septembra beigām sākas vēlo kāpostu novākšanas laiks. Loģiski, ka tas sakrīt ar dārzeņu sagatavošanas ziemai laiku. Nianse, kas īpaši svarīga: agrās kāpostu šķirnes, kuru lapas ir mīkstas, skābēšanai neder!

2. Koka mucas, īpaši ozolkoka, ir ideāls trauks kāpostu skābēšanai. Ja liktenis jums tādu dāvanu nav devis, tad noderēs jebkurš emaljēts vai stikla trauks.

3. Kāposti sanāks mīksti, ja nebūs pietiekami daudz sāls. Paļaujieties uz savu gaumi, bet optimālā attiecība ir 1 ēdamkarote sāls uz kilogramu kāpostu.

4. Burkānu pievienošana – pareizs solis. Tie vitaminizēs un piedos saldumiņu. Tomēr par daudz burkānus pievienot nevajag, jo citādi kāposti kļūs tumši. Ar 100 gramiem burkānu uz kilogramu kāpostu būs pietiekami.

5. Pirmajās  2 – 3 dienās, kad kāposti aktīvi skābst, neaizmirstiet vairākas reizes dienā ar koka karoti vai menti caurdurt kāpostus , lai nodrošinātu ogļskābās gāzes izvadīšanu. Ogļskābā gāze nelabvēlīgi ietekmē gan kāpostu garšu, gan kraukšķīgumu.

6. Kāposti nedrīkst pārskābt! 4.-5. dienā, ja dzīvoklī ir silti, tad ātrāk, trauku ar kāpostiem nolieciet vēsā vietā. Tālāk lasiet vienkāršu, bet p;ārbaudītu skābētu kāpostu recepti. Ja ievērosiet visus ieteikumus, jums būs  uzkoda, ko likt galdā ar lepni paceltu galvu un tīru sirdsapziņu!

7.

 Sastāvdaļas:

 3 kg balto galviņkāpostu

300 g burkānu

3 ēdamkarotes sāls

1 ēdamkarote cukura

2 lauru lapas

5-6 smaržīgie pipari

2 krustnagliņas

 Pagatavošana:

1. Kāpostiem noņemiet virsējās lapas, pārgrieziet tos uz pusēm, izņemiet kacenu. Saēvelējiet tos.

2. Uzberiet kāpostiem sāli un cukuru, intensīvi saspaidiet. Pievienojiet rīvētus burkānus un garšvielas, samaisiet visu.

3. Lieciet kāpostus traukā, kurā tos turēsiet, saspaidiet tos, cik iespējams blīvāk. Uzlieciet tiem virsū slogu, pārklājiet ar marli. Atstājiet, lai skābst istabas temperatūrā.

4. Neaizmirstiet caurdurt kāpostus ar koka menti un noņemt putas. Kad putas beidz izdalīties, slogu var noņemt, traukam uzlikt vāku un  nolikt to vēsā vietā. Kāposti ir gatavi.

Grozies kā gribi, bet skābēt vajag! Lai arī ne mucām, bet vismaz pāris trīs litru burkas noteikti jāpagādā krājumiem.