Kā vēsta Latvijas finanšu ministre, tad lēmums par akcīzes nodokļa palielināšanu degvielai, cigaretēm un alkoholam ir kompensējošais mehānisms, kā nodrošināt nodokļu reformas rezultātā negūtos ieņēmumus valsts budžetā. Ministre vēl piebilst, ka akcīzes palielināšana ir izsvērts kompromiss un likmes ir izpētītas un salāgotas ar kaimiņvalstīs esošajām.

Attiecīgi jaunās nodokļu reformas dēļ nākamgad viens litrs degvielas kļūs par četriem līdz sešiem centiem dārgāks.

Valdības virzītā nodokļu reforma, ko tagad sākusi pētīt Saeima, paredz nākamgad par 7,8% līdz 12% celt akcīzes nodokli degvielai.

Tā kā nosakot cenu degvielai, akcīzes nodokli apliek arī ar pievienotās vērtības nodokli, pieaugums sanāk vēl nedaudz straujāks.

Ekspertiem pauž bažas, ka cenu kāpuma dēļ var samazināties degvielas patēriņš, un daudzi, jo sevišķi komercuzņēmumi, varētu sākt degvielu pirkt Lietuvā.

Neskatoties uz jauno reformu, Dana Reizniece-Ozola LNT raidījumam “900 sekundes” sacīja, ja strauji kritīsies degvielas patēriņš, tad valdība varētu pārskatīt lēmumu palielināt akcīzes nodokli.

Likuma grozījumi “Par akcīzes nodokli” paredz celt akcīzes nodokli degvielai, cigaretēm un alkoholam, tādā veidā kompensējot ieņēmumu nodokļu zudumus.

Svinu nesaturoša benzīna akcīzes nodokli par 1000 litriem paaugstinās par 7,8% – no 436 eiro līdz 470 eiro 2018.gadā. Svinu saturoša benzīna akcīzes nodokli par 1000 litriem paaugstinās par 24% – no 455,3 eiro līdz 564 eiro.

Dīzeļdegvielas akcīzi no 2018.gada palielinās par 11% – no 341 eiro līdz 378 eiro par 1000 litriem. Savukārt sašķidrinātās naftas gāzes akcīzes nodokli palielinās par 12% – no 231 eiro līdz 259 eiro par 1000 litriem.

Avots :