Vai tev ir kādreiz bijusi vēlēšanās pavadīt dienu karaliski? Tevi apkalpotu vesela kalpotāju svīta. Tu ēstu izmeklētas delikateses un dzertu labākos vīnus, atpūstos mīkstos pēļos un pārlūkotu savus valdījumus.

Lai tev būtu kāds priekšstats, ko patiesībā ēd monarhi un nekristu kaunā, ja pēkšņi kļūsi par kādu no tiem, pastāstīsim, kas tad ietilpst britu karalienes ēdienkartē.

Atceroties bērnu pasakas, kurās karaļi rīko dzīres pēc dzīrēm, un filmas, kur viņi apēd tonnām medījumu, tu vari padomāt, ka līdzīgas lietas notiek arī patiesībā.

Bet vai tā ir? Bijušais karalienes pavārs Darens Makgreidijs pastāstīja, ka karaliene Elizabete II patiesībā nemaz nav tik liela gardēde. Princis Filips gan – viņam patīk garšīgi paēst.

Divas reizes nedēļā karalienes pavārs precizē, ko viņa vēlētos ēst brokastīs, pusdienās un vakariņās tuvākajās dienās.

Un tā, sāksim no brokastīm…

Elizabete II sāk savu dienu ar tasīti “Earl Grey” tējas (bez piena un cukura) ar biskvītu. Pēc tam viņa ēd pilngraudu pārslas ar pienu un augļiem.

Laiku pa laikam karaliene šādas brokastis aizvieto ar omleti ar ceptu lasi vai tostu ar marmelādi. Viņai labāk garšo brūnās olas, tās esot garšīgākas.

Pusdienas

Pirms pusdienām karaliene izdzer porciju džina ar ledu un apēd šķēlīti citrona.

Viņas augstība pusdienās ēd vistu ar salātiem vai zivi ar dārzeņiem. Pavārs atzīmē, ka karalienes iecienītākais ēdiens ir grillēta gaļa ar spinātiem vai kabačiem.

Launags

Karaliene nekad neizlaiž launagu, kurš sastāv no tējas un sviestmaizēm, bulciņām un gardām kūciņām.

Sviestmaizes parasti ir ar gurķi, kūpinātu lasi un olām. Obligāta launaga sastāvdaļa ir arī nelieli tosti ar aveņu džemu.

Vakariņas

Bagātīgas vakariņas – karalienes izvēle.

Vakariņas karalienei ir visai daudzveidīgas. Viņai tiek pasniegts vai nu jērs, liellopa cepetis, aitas gaļa, steiks, kas pagatavots no liellopa filejas vai brieža gaļa, ar sēņu mērci.

Tam visam karaliene uzdzer viskiju vai sauso “Martini”, bet nekad vakariņās viņa nedzer vīnu.

Deserts

Pirms gulētiešanas karaliene ēd zemenes, kas audzētas Balmorālā un saldos persikus, kas audzēti Vindzoras pils siltumnīcās. Šādās otrajās vakariņās karaliene izdzer glāzi šampanieša (katru dienu tiek atkorķēta jauna pudele!).

Vai tava ēdienkarte ļoti atšķiras no britu karalienes ēdienkartes? Izskatās un izklausās visai gardi…