Vispirms pēc sešiem, vēlāk pēc 24 mēnešiem, pētnieki fiksēja visai interesantus rādītājus. “Vīna” komandai pirmajā pusgadā ievērojami uzlabojās miega kvalitātes rādītāji. Tāpat viņiem ievērojami palielinājās labā alfaholesterīna (augsta blīvuma likoproteīni) līmenis. Tas, pretēji sliktajam, samazina risku saslimt ar sirds – asinsvadu slimībām un aterosklerozi.

Tāpat tiem, kas ik dienu izdzēra pa 150 ml. sausā sarkanvīna, pazeminājās metaboliskā sindroma rādītāji, samazinājās jutīgums pret insulīnu, stabilizējās asinsspiediens.

Vēl viens interesants fakts. Divus gadus ilgajā pētījumā zinātnieki atzīmēja, ka 60 minūtes pēc ēšanas cukura līmenis tiem, kas pēc ēdiena dzēra vīnu, cukura līmenis bija par 30% zemāks, nekā tiem, kas dzēra ūdeni.

Kopumā eksperiments neuzrādīja nekādus revolucionārus atklājumus, tikai zinātniski pamatoja gandrīz vienbalsīgu kardiologu ieteikumu, ka 200-300 ml sausā sarkanvīna pēc sabalansētām pusdienām vai vakariņām labvēlīgi iedarbojas uz organismu, tam ir profilaktiska iedarbība cukura diabēta, miokarda  infarkta un sirds nepietiekamības gadījumos.

Ja vēlaties pārbaudīt eksperimenta iedarbību, ņemiet vērā, ka pētījuma dalībnieku ēdienkarte sastāvēja galvenokārt no zivīm, dārzeņu salātiem, kas aizdarināti ar olīveļļu, neliela daudzuma gaļas un augļiem desertā.

Ievērojiet veselīgu dzīvesveidu un, ja lietojat alkoholu, tad nelielās devās! Pārāk lielos daudzumos lietots, lai arī ļoti labas izcelsmes alkohols, nekad nav nācis nevienam par labu.