Pērkot zivis tirgū vai lielveikalā, nav jākautrējas uzdot pārdevējam jautājumus par zivju kvalitāti. Lai iegādātos labu produktu, ir svarīgi zināt zivs izcelsmes valsti, kur tā ir audzēta (segtajos vai atklātajos baseinos ar piesārņojuma risku), zvejas veidu (ja tā ir okeāna zivs).

Ja tirgū vai lielveikalā tev piedāvā dārgo šķirņu zivis, ir labi jāpadomā pirms tās pirkt. Krāpniecība tagad ir parasta lieta un pārdevējs tev dārgās zivs vietā var pārdot lētu zivi.

1. Jūras asari

Tiem, kas vēlas nobaudīt šīs zivis, ir vērts noskaidrot to zvejas vietu. Čīles jūras asaros ir daudz dzīvsudraba, tāpēc pieaugušajiem nevajadzētu tos ēst biežāk nekā 2 reizes mēnesī.

Slikta izvēle būs arī jūras asari, kas zvejoti Krozes un prinča Edvarda salu apkaimē. Tur notiek nelikumīga šo zivju zveja, kuras rezultātā bojā iet citas jūras radības. Izvēloties jūras asarus, vislabākā izvēle būs Folklendu salu un Makuorija salas rajonā zvejotās zivis. Tāpat labi asari ir arī Argentīnas piekrastē.

2. Cekulzivs

Vēl viena zivs, kurā var būt daudz dzīvsudraba. Šīs zivis zvejojot bieži tiek pārkāptas normas, tāpēc pastāv risks nopirkt saindētas vai bojātas zivis. Ja pērc cekulzivis, pievērs uzmanību tām, kuras zvejotas Vidusatlantijā (tur tiek pielietotas saudzējošākas zvejas metodes).

3. Atlantijas lielgalvis

Ne visi zina, ka šīs zivis var sasniegt pat 100 gadu vecumu! Pirms dažiem gadiem bija īsts bums pēc šīm zivīm. Tagad šis veids ir samērā maz izplatīts. Tas tāpēc, ka pārāk ilgs reproduktīvais cikls un arī mazu zvejniecības dēļ.

Jāsaka, ka atteikties  no Atlantijas lielgalvja pirkšanas būtu vērts šā veida saglabāšanas dēļ. Un var jau arī iedomāties, cik daudz toksisko vielu ir zivs gaļā, ja tās vecums pārsniedz 50 gadus.

4. Haizivs

Daudziem gardēžiem patīk palutināt sevi ar haizivs steiku. Bet vai tas ir tā vērts? Vairumam zivju piemīt spēja uzkrāt audos dzīvsudraba savienojumus. Šo savienojumu daudzums atkarīgs no zivju veida un vietas pārtikas ķēdē.

Vislielākais daudzums ir lielajās plēsoņās. Haizivs ir viena no tām.

5. Karaliskā makrele

Vēl pavisam nesen uzskatīja, ka augusi brīvībā tā ir veselīga. Bet nu par to var pastrīdēties to pašu dzīvsudraba savienojumu dēļ. Makreli nav ieteicams ēst sievietēm un bērniem. Vīrieši var šo zivi ēst ne biežāk kā reizi mēnesī.

6. Zobenzivs

Populārs produkts daudzos restorānos. Parastajam lietotājam tā ir īpaši bīstama: tās vietā negodprātīgi pārdevēji nereti pārdod polombo – haizivju saimes zivi.

7. Ruveta

Neparasti garda zivs, kuru var sastapt arī ar nosaukumu baltais tuncis. Tās lietošanu vajadzētu ierobežot, jo liels daudzums ruvetas gaļas var izraisīt diareju. Ruvetas gaļā ir īpaša viela – hempilotoksīns, kuru kuņģis nepārstrādā.

8. Gaišzilais tuncis

Praktiski visi tunča veidi satur nelielu dzīvsudraba daudzumu. Tunci bieži zvejo malu zvejnieki, kā rezultātā bojā iet citi jūras iemītnieki. Malu zvejniecības dēļ šī suga ir stipri cietusi, jo nereti to sāk zvejot tad, kad tā vēl nav sasniegusi savu reproduktīvo vecumu.

9. Sarkanais luciāns

Pārmērīgas nozvejošanas dēļ šo zivju populācija ir palikusi stipri maza. Sarkanā luciāna vietā naiviem pircējiem nereti piedāvā tilapiju vai jūras asari. Bet tas nebūtu tik traki, kā nopirkt vecu vai transportēšanas laikā bojātu zivi.

10. Zutis

Ļoti garšīga zivs, kuras gaļu izmanto suši un sašimi gatavošanai. Bīstamo produktu sarakstā zutis nonācis tāpēc, ka tā gaļā uzkrājas dzīvsudraba savienojumi un polihlorētie bifenīli.

Tev arī garšo eksotiskās zivis?

Avots :